Przejdź do menuPrzejdź do głównej zawartościprzejdź do wyszukiwania

Trzecia kolejka PKO BP Ekstraklasy: derby Mazowsza

Po przerwie reprezentacyjnej do gry wraca PKO BP Ekstraklasa. Przed nami trzecia seria gier.

Wisła Płock - Legia Warszawa
W trzeciej kolejce PKO BP Ekstraklasy będziemy świadkami derbów Mazowsza. Do Płocka przyjedzie warszawska Legia, która chce zapomnieć o ostatnich niepowodzeniach - odpadnięciu z eliminacji Ligi Mistrzów i porażce z Jagiellonią Białystok. To nie jest dobry czas dla mistrzów Polski, to nie jest również dobry czas dla Aleksandara Vukovicia. Na szkoleniowca "Wojskowych" spłynęła fala krytyki za słowa, które wypowiedział na konferencji prasowej po meczu z Omonią Nikozja. Dzięki przerwie na kadrę zespół ze stolicy miał trochę spokojniejsze dwa tygodnie. Bardzo potrzebne drużynie.

Legia nadal szuka wzmocnień. Brak awansu do fazy grupowej Ligi Europy byłby dużym zawodem. Wg doniesień medialnych do klubu ma dołączyć były zawodnik Piasta Gliwice, najlepszy piłkarz Ekstraklasy sezonu 2019/2019 - Joel Valencia. Ostatni rok Ekwadorczyk spędził na zapleczu Premier League w Brentford. Był etatowym zmiennikiem, tylko raz rozpoczął mecz od pierwszej minuty. Jeśli uda się sfinalizować ten transfer to Valencia powinien natychmiast wnieść sporo jakości do gry Legii.

W zeszłym sezonie w Płocku lepsza okazała się Wisła. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem "Nafciarzy" 1-0 po trafieniu Grzegorza Kuświka.

Śląsk Wrocław - Lech Poznań
Śląsk, w odróżnieniu od Legii, żadnej przerwy wcale nie potrzebował. Wrocławianie rozpoczęli sezon z przytupem, od dwóch zwycięstw. Najpierw ograli Piasta, później rozprawili się na wyjeździe z Wisłą Kraków. W zespole błyszczy, były zawodnik Legii, Mateusz Praszelik, który został kupiony przez Śląsk za.... 75 tysięcy złotych. W tym tygodniu wrocławski zespół sprowadził teakże 20-letniego Marcela Zyllę - Polaka trenującego w Bayernie Monachium od 10. roku życia. Zylla najlepiej czuje się jako środkowy, ofensywny pomocnik.

Lech w dwóch pierwszych kolejkach zdobył jedynie punkt. Chwalony za ofensywną grę "Kolejorz" przegrał z Zagłębiem Lubin i tylko zremisował z Wisłą Płock. Z klubem w przerwie reprezentacyjnej pożegnał się Robert Gumny, który przeszedł do Augsburga. Blisko transferu do Derby County jest także inny młody zawodnik z Poznania, Kamil Jóźwiak. Jóźwiak zagrał w obu meczach reprezentacji Polski w Lidze Narodów i jeśli wierzyć Zbigniewowi Bońkowi transfer na dniach zostanie oficjalnie potwierdzony. Pozostając w temacie transferów - kadrę Lecha ma wzmocnić izraelski napastnik, Mohamad Awad (ostatnio Maccabi Hajfa).

W poprzednim sezonie oba zespoły mierzyły się trzykrotnie. Dwa razy spotkania kończyły się remisami, raz w Poznaniu lepszy był Śląsk.

Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk
Górnik zanotował znakomity start sezonu. Ostatni raz dwa pierwsze mecze zabrzanie wygrali w... 2003 roku. Trzeba oczywiście zauważyć, ze oba spotkania grał z beniaminkami, ale styl też był całkiem niezły. Najpierw podopieczni Marcina Brosza pokonali 4:2 Podbeskidzie, a przed przerwą reprezentacyjną wygrali w Mielcu 2:0 ze Stalą. Chyba najważniejszymi postaciami Górnika w tych spotkaniach byli Jesus Jimenez i Alasana Manneh. Ten pierwszy w pierwszej kolejce popisał się hat-trickiem, ten drugi przepiękną bramką w kolejce nr 2. Teraz wydaje się, że przed drużyną ze Śląska najtrudniejszy test. Starcie z Lechią Gdańsk.